Competition Results

Competition Results

The Heritage Golf Championship

Comment

Finalists:

Paul Polydorou & Greg Stott 45 pts (KZN Regional Finals @ DCC Sunday 23rd August 2020)

Reserve Side:

Eric Thomas & Warren Marlin 44 pts


Competition Results

Men’s Competition Results Saturday 1st August – Steel Land Jacobs Monthly Mug

Comment

A Div
1st George van Vuuren 69
2nd Sadeak Khader 73
Best Gross: George van Vuuren 68

B Div
1st Pierri Gengan 69
2nd Warren Marlin 73
Best Gross Pierri Gengan 83

C Div
1st Alan Orsmond 42 pts
2nd Paul Polydorou 39 pts
3rd Tim Kell 37 pts


Competition Results

Ladies Competition Results 1st August 2020 – Five Burnham Guest House Umhlanga Individual Stableford

Comment

1st Misty Oliphant 36 pts
2nd Joey van Niekerk 35 pts
3rd Lynn Johnson 33 pts
4th Sonja Hopcroft 33 pts


Competition Results

Saturday 25 July Competition Results – Club Alliance

Comment

Saturday 25 July Competition Results – Club Alliance

1st Dave Benade, Isabella Benade, Helen Dolphin, Frank Mellon 90 pts
2nd Sunil Mahadev, Kevin Ramlall, Pierre Gengan, Faraan Khader 88 pts
3rd Richard Allan, Jeff Mcgregor, Dawie Louw, Peter Hayter 88 pts


Competition Results

Wednesday 22 July Competition Results

Comment

Wednesday 22 July Competition Results – 4 BBB Medal.

1st Bill Purcell & Jay Naidoo 63
2nd Alida Hooper & Helen Dolphin 63
3rd Mike Seligmann & Dalton Bibby 65

Lucky Draw
Saturday’s draw was a carryover.
Wednesday’s draw – Janis Nel


Competition Results

Saturday 18 July Competition Results

Comment

Saturday 18 July Competition Results

Ladies Golf Results – Liberty Liquors 4 BBB Stableford
1st Claire Gilson & Isabella Benade 42 pts
2nd Karen Stott & Sonja Hopcroft 41 pts

Ladies Club Championships will take place on Sat 5th & Sun 6th September.

Men’s Golf Results – Steel Land Jacobs Monthly Mug ( Ravi Pillay )

A Div
1st Mike Seligmann 66 nett
2nd Butch Armitage 69 nett
3rd Sunil Mahadev 69 nett
Best Gross : Sadeak Khader 73 o/co

B Div
1st Rick Hardy 72 nett
2nd Arshud Ansur 74 nett
3rd Frans Kemper 76 nett o/co
Best Gross: Arshud Ansur 84

C Div
1st Alan Simon 42 pts
2nd Louis Gontier 38 pts
3rd Muhammad Khan 35 pts o/co

Lucky Draw
Wednesday’s draw was a carryover.
Saturday’s draw
Mpho Titus


Competition Results

Saturday 14th March – Avis Van Rental Club Alliance

Comment

Competition results for Saturday 14th March – Avis Van Rental Club Alliance

 
1st Kuven Nadrajah, Reuben Coetzer, Gary v/d Spuy, Steve Young 97 pts
 
2nd Mike Olivier, Roanne Scott, Brenda Olivier, Alida Hooper 97 pts

Competition Results

Saturday 7th March- Steel Land Jacobs Monthly Mug 

Comment

Competition results for Saturday 7th March- Steel Land Jacobs Monthly Mug 

 
A Div
1st Reuben Coetzer 68 nett
2nd Warren Maher 70 nett
Best Gross Reuben Coetzer 69
 
B Div
1st Ryan Naidoo 70 nett
2nd Gary Hazell 73 nett
Best Gross Ryan Naidoo 81
 
C Div
1st Ashwin Sewchurran 35 pts
2nd Dave McCormack 35 pts
3rd Kushen Sahadaw 34 pts

Competition Results

Wednesday 4th March – Autosure Mechanical Warranty / ABSA Vehicle Finance 4 Ball Alliance

Comment

Competition results Wednesday 4th March – Autosure Mechanical Warranty / ABSA Vehicle Finance 4 Ball Alliance

1st Shadrack Matuku, Andy Goodman, Barry Isaacs, Frank Sabbatini 83 points

2nd Butch Armitage, Mike Jordan, Mike Seligmann, Frans Kemper 83 points

3rd Chris van Niekerk, Alan Strang, Bob Rickards, Rob Stedman 80 points


Competition Results

Wednesday 26th February – 4 BBB Bonus Bogey

Comment

Competition results Wednesday 26th February – 4 BBB Bonus Bogey

1st Mike Olivier & Mike Jordan + 8

2nd Bob Tait & Shadrack Matuku + 7

3rd Rick Hardy & Butch Armitage + 6